DOMAİN NEDİR


Domain (Alan adı), bir web sitesinin internet dünyasındaki adı ve adresidir. Alan adları, “IP adresi” denilen, bilgisayarların birbirlerini tanımasını sağlayan numara sisteminin kolay anlaşılır ve akılda kalıcı olacak şekilde kelimelerle ifade edilmiş halidir. Her websitesinin bir internet ismi yani adresi olmak durumundadır. website-tasarim.com bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting sunucusuna bağlanır ve ip adresleri üzerinden internete sunulur. Her websitesi bir domaine sahip olmalıdır. Domain olmadığı takdirde web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir bu da kullanıcılar tarafından pek kullanılabilir bir sistem değildir..

Domain aynı zamanda websitenizin dijital ortamdaki kimliğidir. İnternet dünyasında yer almak istediğiniz takdirde öncelikle domaininizi kiralamanız gerekmektedir. Domaininizin size, veya firmanıza uygun, akılda kalıcı olması önem taşımaktadır.Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

•Domaininiz, sizin ya da firmanızın ismini yansıtacak niteliğe sahip olmalıdır.

•Arama motoru optimizasyonu (SEO) desteği sağlamak için, site içeriğiyle domain arasında alaka bulunmalıdır.

•Kısa ve akılda kalıcı olmalıdır.

•Alan adı uzantısı mümkünse yukarıda bahsettiğimiz popüler uzantılardan seçilmelidir.

•Kullanılmış domainin sizden önceki sahibinin kullanım amacı bilinmelidir.

•Domaini güvenilir bir siteden almanız gerekmektedir.

Domaininizi aldıktan sonra aldığınız süre boyunca kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt süresi dolmadan yenilemeyi de unutmamalısınız.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör